Zdrowe i tanie produkty – Wiecie jaki jest najczęstszy argument osób, które strasznie się odżywiają i nie chcą nic z tym zrobić? “dieta jest bardzo droga, produkty bio, łosoś jest drogi, sratata”. To jest totalna bzdura, jest masa pysznych, niedrogich produktów, które świetnie smakują, są bardzo wartościowe i TANIE jak barszcz. To ile kosztuje zdrowe odżywianie? Prosta odpowiedź – tyle ile chcesz i jak się w to zaangażujesz. Oczywiście jeśli chcemy użyć bardziej wyszukanych produktów takich jak syrop z agawy, mąka kasztanowa, orzechy pini, jagody goji czy spirulina to koszt znacznie wzrośnie. Ale wierzcie mi, jest mnóstwo tańszych i dalej zdrowych produktów.
Zdrowe i tanie produkty i co z nich zrobić?
Zdrowe i tanie produkty i co z nich zrobić? Przedstawiam wam moje propozycje i co można z nich zrobić. Lecimy!
POMIDORY W PUSZCE
Cena za puszkę to około 2,3 zł. Można z nich przygotować szakszukę czyli jajka w pomidorach. Na moim instagramie https://www.instagram.com/dietanaluziepl/ znajdziecie przepis na szakszukę w dwóch wersjach. Z pomidorów możemy wyczarować pomidorówkę w pięć minut lub inną zupę z dodatkiem pomidorów. Zrobimy z nich bazę sosu do makaronów. Świetnie nadają się do risotto oraz sosów – Bolognese, Napoli i innych. Pomidory świetnie spiszą się do dań jednogarnkowch, leczo, zupa meksykańska, chili con carne, różne kociołki. Nie zapominajmy o najlepszym czyli sos do pizzy, także widzicie pomysłów dużo, trzeba tylko chęci.
JAJKA
Cena za jedno jajko to około 50 gr – 1 zł. Jeśli chodzi o jajka to nasza wcześniej wspominana szakszuka się bez nich nie obejdzie. Jajeczka są wspaniałe, możliwości jest mnóstwo, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zrobimy z nich oczywiście naleśniki, placki, placuszki, gofry, omlety, jajecznicę na różne sposoby. Serwujemy je w najprostszej postaci ugotowane na miękko lub twardo. Wyczarujemy z nich tradycyjne dania: knedle, pierogi, kluski. Pasty jajeczne, kotleciki jajeczne, jajka faszerowane, muffiny jajeczne, frittata, sałatki z jajkiem. Nie zapominajmy o przeróżnych wypiekach, bezach i biszkoptach, które zrobimy w zdrowszej wersji.
TWARÓG
TWARÓG to bardzo dobre źródło białka w diecie, opakowanie kosztuje około 2-3 zł. Biały ser jest nie tylko bazą do sernika ale też świetnym produktem do skomponowania pełnowartościowego posiłku np. śniadania. Na śniadanie możemy zrobić sobię garnolę z patelni z dodatkiem orzechów, dodać do tego owoce i twarożek. Taki przepis znajdziecie u mnie na blogu wystarczy wpisać w wyszukiwarce granola z patelni. Twaróg możemy przygotować na słodko np. słodkie twarożki do naleśników, placków czy pierogów. Tak samo na słono: pasty kanapkowe, farsz do pierogów, pasta do makaronów. Jest idealnym dodatkiem do ciast jednoporcjowych, wystarczy wejść w przepisy a następnie w zakładkę jednporcjowe.
PŁATKI OWSIANE
Opakowanie kupimy za około 2 zł i przygotujemy z niego od kilku do kilkunastu śniadań. Owsianki możemy jeść codziennie inne, z różnymi dodatkami. Kiedy dodasz do nich owoce, orzechy, różne jogurty to powstanie idealne śniadanie. Owsianka nie jest nudna, wystarczy ją dobrze skomponować i urozmaicać nowymi dodatkami. Dodatki do naszej owsianki: siemię lniane, nasiona chia, przyprawy, miód, orzechy, skyr, jogurty naturalne, kefir, twarogi, pestki, suszone owoce, sezonowe owoce, warzywa. Owsiankę możemy zjeść też na wytrawnie z dodatkiem jajek i ulubionych warzyw. Dużo przepisów na owsianki śniadaniowe znajdziecie na moim instagramie https://www.instagram.com/dietanaluziepl/.
SEZONOWE OWOCE I WARZYWA
W sezonie są najtańsze i najsmaczniejsze. Warto śledzić jakie warzywa i owoce kupować w danym miesiącu. Skorzysta na tym nie tylko nasz portfel ale też nasze dania bo będą po prostu smaczniejsze. Owoce możemy dodać do owsianki, serników, ciast drożdżowych i wielu innych. Idealnie sprawdzą się jako dodatki do naleśników, placuszków, gofrów, omletów, sałatek. Pierogi, knedle z truskawkami, knedle ze śliwkami, wyciśniemy z nich soki, zrobimy sobie smoothie z dodatkiem warzyw. Warzywa z grilla, gotowane, pieczone, mrożone powinny codziennie znaleźć się na naszym talerzu. Zupy warzywne, krem, sałatki, pieczone do obiadu, frytki pieczone z marchewek, ziemniaków, batatów. Soki wyciskane z warzyw, smoothie warzywne, pasty z dodatkiem warzyw. Zapiekanki, kotlety warzywne, dodatki do pizzy, makaronów, burgery, pasztety.
MOZARELLA
Koszt opakowania 2 – 3 zł. Mozarella świetnie się nada na nasze domowe zapiekanki, pizzę, dodatek do sałatki. Zrobimy z niej przeróżne tarty z warzywami, będzie świetnym dodatkiem do tostów, do kurczaka, do zapiekanek, makaronów. Ziemniaki faszerowane, pomidory, paprykę, kanapki włoskie.
PASSATA POMIDOROWA
Koszt butelki lub opakowania około 3-4 zł. Passata pomidorowa będzie idealna do dań jednogarnkowych: leczo, kociołki, chili con carne, sosów do makaronów, zupy krem, zupy pomidorowej błyskawicznej. Zapiekanki, lasagne, gołąbki, gnocchi, sos do pizzy, szakszuka. Ryż z sosem pomidorowym, kasza z warzywami i sosem z pomidorów, fasolka po bretońsku.
PESTKI
Pestki dyni, słonecznika – pestki dyni cena waha się miedzy 15 – 20 zł za kg na allegro i tam najczęściej zamawiam. Tak samo słonecznik cena waha się miedzy 5 – 9 zł za kg. Polecam szukać dobrych cen i nie przepłacać za orzechy, pestki, mąki, siemię lnianie i wszystko zamawiać na allegro. Dynia, słonecznik to dodatki których używamy więc naprawdę starczą nam na długo. Słonecznik idealnie nada się do past, sałatek, jako dodatek do śniadań, owsianek, dodatki do zupy krem. Jest dobrym dodatkiem do chleba, bułek. Do naszych słodyczy domowych, batoników, ciast i ciasteczek.
Przepisy z użyciem tych produktów znajdziecie tutaj na blogu lub na instagramie https://www.instagram.com/dietanaluziepl/
